NAGRADNI IZLET ZA 5. A

Učenci 5.A so s svojo zagnanostjo in tekmovalnim duhom osvojili prvo mesto za največ prebranih knjig na bralnem tekmovanju “Berimo z Rovko Črkolovko”. Za nagrado smo se v petek, 24. maja 2024, udeležili izleta v Vitanje in Loče, pridružila pa se nam je tudi najboljša bralka iz 5.Č razreda. Dan je bil poln vznemirljivih aktivnosti, poučnih vsebin in nepozabnih trenutkov.

Izlet smo začeli z vodenim ogledom Centra vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga. Učenci so z navdušenjem spremljali predstavitev razstave o vesoljskih tehnologijah in zgodovini raziskovanja vesolja. Spoznavali so Noordungove ideje in se naučili, kako se te ideje danes uporabljajo na Mednarodni vesoljski postaji ter v podjetju SpaceX. Sledila je delavnica izdelovanja vesoljskega padala. Učenci so morali sami premisliti kakšno padalo bi se kar najdlje obdržalo v zraku in ga nato izdelati. Tekmovanje v spuščanju padal je prineslo dodatno vznemirjenje, zmagovalki pa sta prejeli manjši nagradi. 

Po delavnici in kosilu smo nadaljevali raziskovanje v kraju Loče, z vodenim ogledom Žičke kartuzije. Kartuzija, ustanovljena okoli leta 1160, je ponudila fascinanten vpogled v zgodovino menihov. Otroci so z zanimanjem poslušali zgodbe o življenju menihov in občudovali arhitekturne znamenitosti tega zgodovinskega kraja, vključno s pokopališčem in pomično cerkveno streho. Ogledali smo si tudi zgodovinski prikaz izdelovanja glinenih izdelkov. 

Učenci so se vrnili domov polni novega znanja, lepih spominov in navdušenjem za raziskovanje vesolja ter zgodovinskih znamenitosti Slovenije. Veselimo se že naslednjih bralnih zmag in podobnih dogodivščin! 

 

 

Naslovna foto: Canva 

Foto: Arhiv knjižnice

MEDNARODNI PROJEKT BRANJE NE POZNA MEJA/ČITANJE NE POZNAJE GRANICE: Povezovanje skozi literaturo

V šolskem letu 2023/2024 smo se ponovno vključili v mednarodni projekt Branje ne pozna meja/Čitanje ne poznaje granice, ki povezuje slovenske in hrvaške osnovne šole. Namen projekta je promocija branja, spodbujanje bralnih navad in razvijanje različnih oblik pismenosti. Naša šola sodeluje z OŠ Nikola Tesla iz Reke na Hrvaškem.  

Projekt omogoča učencem, da berejo prevedena literarna dela sosednje države. V tem šolskem letu so učenci 4. A pod mentorstvom Andreje Spudič  brali knjigo Sejalec sreče Božidarja Prosenjaka. Učenci 5. skupine 8. razreda, ki jih vodi mentorica Kaja Šašek, pa so se poglobili v knjigo Jaz, osel avtorja Zvonimirja Baloga. Po prebranih knjigah so učenci razpravljali o zgodbah, izrazili svoja stališča in poustvarjali na podlagi prebranega. 

Zaključek projekta je bil obeležen z nepozabnim izletom v Rijeko, 24. maja 2024. Učenci so obiskali OŠ Nikola Tesla v Reki na Hrvaškem, kjer so jih prijazno sprejeli in gostili učenci 3. razreda. Program je vključeval prilagojen voden ogled šole, spoznavanje mestnih znamenitosti ter skupno kosilo, ki ga je pripravila gostujoča šola. 

Po okusnem obroku smo obiskali Mestno knjižnico Reka, kjer so se učenci seznanili s prostorom in raznoliko zbirko. Vrhunec izleta je bil obisk Dječje kuće, kjer so učenci uživali v ogledu animiranih filmov in v različnih igrah. Dan je bil poln novih prijateljstev, smeha in poučnih dejavnosti. 

Projekt je bil odlično organiziran in je prispeval k medsebojnemu spoznavanju, povezovanju ter širjenju bralnih obzorij naših učencev. Takšni projekti so izjemno pomembni za krepitev medkulturnega dialoga in spodbujanja ljubezni do branja med mladimi. Veselimo se nadaljnjega sodelovanja in novih priložnosti za rast in učenje. 

Koordinatorka: Manuela Jesenk  

 

 

 

Naslovna foto: Canva

Foto: Arhiv knjižnice
Dostopnost