Z izbranimi četrtošolci, ki so uspešno opravili bralno značko, smo preživeli prav posebno noč – noč v knjižnici!
Večer smo začeli z branjem čudovite zgodbe Tri vprašanja avtorja Jona J. Mutha, ki nam jo je prijazno podarila Amnesty International Slovenije. Zgodba o dečku Nikolaju in njegovem iskanju odgovorov na tri pomembna življenjska vprašanja nas je vse navdušila s svojo preprostostjo in globino. Učenci so spoznali, da so odgovori pogosto že v nas – v naših dejanjih, prijaznosti in sočutju.
Sledile so ustvarjalne delavnice, kjer smo izdelovali pisana knjižna kazala z mandalami ter čarobne lučke iz steklenih kozarcev, oblečenih v papirnate serviete. Vsak otrok je svoje izdelke odnesel domov, kot trajen spominek.
Pred večerjo nas je čakal razigran del večera – zabavne igre, sproščeno druženje in skrivnostno iskanje skritih predmetov s pomočjo nagajivega škrata. Ob igri Ugani risbo smo se nasmejali do solz, ko so učenci poskušali prepoznati znana knjižna dela po risbah svojih sošolcev. Zmagovalca sta si prislužila posebno nagrado, možnost izbire večernega filma!
Ko je noč objela šolo, smo s svetlečimi lučkami odšli na kratek sprehod in se nato pripravili na nočni počitek. Zaviti v spalne vreče, obdani z zgodbami in prijatelji, smo si ogledali film in počasi potonili v spanec.
Novo jutro nas je pozdravilo z nasmehi, dobrim zajtrkom in še zadnjimi minutami druženja med knjižnimi policami. Sklenili smo nepozabno noč, prežeto z zgodbami, ustvarjalnostjo, igro in prijateljstvom.
Hvala vsem sodelujočim za čaroben večer, dokaz, da lahko knjižnica ponoči resnično zaživi.
Foto: Arhiv šolske knjižnice
V torek, 22. 4. 2025, nas je na šoli obiskal Kristjan Veber, promotor branja in pisatelj, ki s svojim delom spodbuja ljubezen do knjig med mladimi bralci in v družini. Obiskal je učence od 1. do 4. razreda in jim prebral eno od svojih štirih pravljic. Predstavitev je požela veliko navdušenja. Dregnil je v žilico ustvarjalnosti, ko je predstavil svoje književno delo, ki trenutno nastaja, a še nima zaključka.
Po branju se je z učenci sproščeno pogovarjal o vsebini zgodbe, pisanju pravljic in o njegovem življenju. Učenci so z zanimanjem poslušali, zastavljali vprašanja in z veseljem delili svoje misli. Njegov obisk je bil poln prijetnega vzdušja in radovednosti, saj ima še ne petindvajsetletni Kristjan zelo bogate izkušnje in z veliko mero dobre volje deluje na različnih področjih.
Zahvaljujemo se Kristjanu Vebru za navdihujoč obisk, ki je v marsikateremu učencu še dodatno prebudil radovednost, domišljijo in ljubezen do branja. Našo knjižnico pa je obogatil s svojimi slikanicami, ki bodo učencem na voljo za izposojo.
Foto: Učiteljice OŠ Anotna Ukmarja Koper
V šolskem letu 2024/2025 smo se ponovno vključili v mednarodni projekt Branje ne pozna meja / Čitanje ne poznaje granice, ki povezuje slovenske in hrvaške osnovne šole. Namen projekta je spodbujanje bralnih navad, promocija branja ter razvoj različnih oblik pismenosti in medkulturnega dialoga. Tudi letos naša šola, OŠ Antona Ukmarja Koper, sodeluje z OŠ Nikola Tesla iz Reke na Hrvaškem.
Projekt učencem omogoča branje prevedenih literarnih del sosednje države in ustvarjanje na podlagi prebranega. V tem šolskem letu so učenci 4. C razreda pod mentorstvom učiteljice Andreje Spudič prebirali prisrčno zgodbo hrvaškega avtorja Vitez Grigorja: O zajcu, ki se je rad smejal v slovenskem prevodu. Ob prebiranju so razvijali svojo ustvarjalnost – izdelali so lepa knjižna kazala, čudovite ilustracije zajca in pripravili hrvaško-slovenski slovarček. Na koncu projekta so vse te izdelke podarili gostom kot spominek in izraz hvaležnosti za sodelovanje.
Letošnje leto smo imeli prav posebno čast, saj so učenci OŠ Nikola Tesla v ponedeljek, 7. aprila 2025, obiskali nas v Kopru. Pripravili smo jim topel sprejem in pester celodnevni program. Obisk je bil izjemno prijeten, poln pozitivne energije in ustvarjalnosti. Učenci so stkali nova prijateljstva, poglobili razumevanje druge kulture ter skupaj preživeli dan, poln zabave in učenja. Naši učenci so gostom predstavili kulturno dediščino Kopra ter jih povabili, da nas obiščejo še kdaj – morda že naslednje leto.
Projekt je ponovno dokazal, kako pomembno je povezovanje mladih različnih narodnosti, spodbujanje bralne pismenosti in sodelovanje med šolami. S skupnimi močmi širimo obzorja, gradimo mostove prijateljstva in razvijamo ljubezen do knjige.
Koordinatorka projekta: Manuela Jesenk
Fotografije: Arhiv šolske knjižnice