ZAKLJUČEK 6. PESNIŠKEGA NATEČAJA

 

S pesniškim natečajem, ki se je uspešno zaključil 21. marca 2025, smo že šestič obeležili svetovni dan poezije. Vsako leto znova nas navduši predanost in talent pesnikov, ki delijo svoje edinstvene literarne stvaritve.

Izmed 29 prejetih pesmi je šestčlanska komisija izbrala tri zmagovalne stvaritve, ki jih z veseljem delimo z vami.

Da izrazimo iskreno zahvalo za sodelovanje in za ustvarjalni prispevek vsakega udeleženca, smo pripravili simbolične knjižne kazalke, ki predstavljajo našo spoštovanje.

Zmagovalci pa bodo prejeli še majhno nagradov v znak hvaležnosti in priznanja za njihovo izjemno delo.

Hvala vsem sodelujočim, ki ste s svojo poezijo obogatili letošnji natečaj. Posebne čestitke gredo zmagovalcem, ki so izstopali s svojimi pesniškimi mojstrovinami!

 


Naslovna foto: Copilot
Pesmice v programu: Sway

 

 

 

ČETRTOŠOLCI SO SE SREČALI S PISATELJICO TRIINU LAAN

V okviru bralnega projekta Naša mala knjižnica so četrtošolci imeli priložnost prebrati knjigo Prigode okostnjaka Janka, avtorice Liinu Laan iz Estonije. Poleg zanimivega branja so se otroci seznanili tudi z Estonijo, njeno kulturo in jezikom.

Naslednji dan smo se v šoli zbrali v predavalnici, kjer smo preko Zooma imeli izjemno priložnost, da se srečamo s samo pisateljico. Ker je Liinu Laan govorila v estonščini, smo se tako seznanili tudi z lepoto tega severnoevropskega jezika. Da bi bil pogovor razumljiv, je bila prisotna tudi prevajalka, ki nam je pomagala razumeti vse, kar je pisateljica povedala.

Linu Laan nam je z veseljem razkrila svojo pisateljsko pot, njene razloge zakaj je začela pisati knjige, in kaj jo motivira pri njenem ustvarjanju. Povedala je nekaj zanimivih zgodb o sebi, ki so otrokom odprle še širši pogled na svet pisateljskega ustvarjanja. Na koncu srečanja so imeli učenci priložnost posatviti vprašanja, na katera se je pisateljica z veseljem odzvala. Če bi imeli več časa, bi jih verjetno postavili še več, saj jih je ta pogovor navdihnil in spodbudil k razmišljanju.

Dogodek je bil za vse udeležence nepozabno doživetje, ki bo zagotovo spodbudilo še več branja in iskanja novih zgodb.

 

Naslovna foto: AI Canva

Slike: Arhiv šolske knjižnice

Pustni tabor v knjižnici

V sklopu pustnega tabora smo v knjižnici pripravili tri zanimive delavnice, kjer so učenci spoznavali slovenske pustne običaje in maske, se preizkusili v pustnih miselnih igrah,se nazadnje prelevili v živali in se ob tem še malo razgibali.

V četrtek smo raziskovali slovensko tradicijo pustovanja in spoznali nekaj tradicionalnih mask, kot so kurenti, laufarji, pustovi in škopiti. Pogovarjali smo se o tem, kako so v preteklosti ljudje z glasnim rajanjem in strašnimi maskami odganjali zimo ter prinašali veselje in upanje na pomlad. Učenci so z zanimanjem prisluhnili zgodbam o pustnih šemah, nato pa so svoje znanje utrdili še z zabavnim delovnim listom. 

V petek smo se podali v pravljični svet čarovnice. Skupaj smo prebrali zgodbo “Vilma in Vili: Skrivnostna pošast”, v kateri glavna junaka raziskujeta nenavadne sledi v skrivnostnem gozdu in se pogumno podata v neznano. Njuna pustolovščina nas je spodbudila k razmišljanju o radovednosti, pogumu in raziskovanju, ki so pomembne vrednote tudi v resničnem življenju. Po pravljici so učenci reševali pustne miselne igre, križanke, iskali skrite besede in skrite predmete na sliki, kar je na igriv način krepilo njihovo logično razmišljanje.

Zvečer smo se ob knjigi “Razgibanka” še malo razmigali – vsak učenec se je prelevil v žival in se skušal gibati kot ona. Pretegovali smo se kot mačke, lomastili kot medvedi, opazovali kot surikate, skakali kot žabe in se preizkusili še v nekaj drugih živalskih vlogah. Smeh in zabava sta poskrbela za pravo pustno vzdušje, polno norčij in igre. 🎭✨

Pustni tabor je bil poln dogodivščin, ustvarjalnosti in smeha! Veselimo se že novih dogodivščin.

 

 

 


Slike: Arhiv knjižnice

Naslovna foto: AI Canav

Orodna vrstica za dostopnost